Dela nyhet
Flera tord-tränare gick Tränarutbildning D
15 apr, 11:00 1 kommentar
Under två heldagar i mars och april gick ett 20-tal tränare från IK Tord och andra klubbar Tränarutbildning D på Rosenlunds IP.
Tränarutbildning D är det första steget på Svenska Fotbollförbundets tränarstege. Instruktörer var Jenny Kristiansson och Lotta Hedin Öjeheim från Smålands FF som också är fotbollsutvecklare i IF Haga.
Från IK Tord var det flera tränare som gick utbildningen på hemmaplan:
Johan Lilja (F7/F10)
Jimmy Lindström (P7)
Daniel Melkersson (P7)
Paolo Guidi (P7)
Linus Asserholt (F7)
Dori Kochaba (P8)
Edgar Iradukunda (P10).
Ytterligare tord-tränare går utbildningen på andra platser i vår:
Adnan Comic (P9)
Jakob Engström (P7)
Staffan Sporre (P7).
- Det har hänt mycket med kunskapen kring barn- och ungdomsfotboll de senaste åren. Därför har vi den principen i IK Tord att alla nya tränare ska gå Tränarutbildning D ett år efter att de börjat som tränare, säger Gustaf Söderström, ungdomsansvarig IK Tord.
Kommentarer
Mussie Kidane 15 apr, 11:48
Det blir bra. Jag tänker att de behövs mer träning och träningsutbilding. För att jag såg när de tränade med Habo.